Měření výrobků pomocí průmyslových robotů

Spojením přesného robota a kamerového systému lze s výhodou využít pro rozměrovou kontrolu výrobků.

Příkladem užití je 2D měření výrobků pomocí 4 osého robota (scara)

Jedná se o měřicí stanici karuselového typu, kdy se během měření může výrobek zakládat/vykládat ze stanice. To snižuje celkový takt kontroly.

Kromě samotného robota a kamerové hlavice, je důležitou a nedílnou součástí stanice i zakládací prizma. To je nezbytné i z toho důvodu, že se mohou měřit i tvarově nestálé výrobky (například pryž), kde konstrukční provedení založení výrobku do stanice může přímo ovlivňovat i přesnost měření.

Pro dosažení požadované přesnosti měření +/- 0,15mm, byla vyvinuta kalibrace nejen kamerového systému, ale i robota a jejich vzájemné provázání. Realizované řešení zaručuje, že linka vyrábí v požadované rozměrové kvalitě a nevznikají potíže při následné montáži na výrobní lince.
Sekvence a čas měření je dána množstvím rozměrů, které se mají na výrobku kontrolovat. Obvykle se čas měření pohybuje cca 1-4 s na jeden rozměr. Počet rozměrů si může obsluha sama zvolit, nebo může být dán technologickým předpisem. Nasnímaná data se archivují pro možnost dalšího statistického zpracování s možností zasílat výsledné hodnoty nadřazenému systému.

Systém je vybaven provozní verifikací, která zajišťuje pravidelnou kontrolu zařízení a uvolnění do výroby. Záznam o provedené verifikaci je zapsán do systému a tím je z hlediska auditu snadno prokazatelná správná funkce zařízení.

Parametr Hodnota Jednotka
Největší měřený rozměr 1400 mm
Rozlišení kamery 1600×1200 px
Přesnost měření od ± 0,01 mm
Rychlost měření jednoho rozměru < 4 s
Teplota okolí 5 – 35 °C
Komunikační rozhraní Ethernet
Automatická verifikace Ano

Servisní robot – MARV

MARV (Mobile Advanced Robotic Vehicle) je špičková robotická platforma určená pro pokročilý výzkum a praktické aplikace v různých terénech a scénářích. MARV funguje na bateriový pohon a je schopen bezdrátového provozu. Integruje sofistikované senzory a výpočetní schopnosti, je připraven k autonomnímu nasazení a vývoji umělé inteligence. Díky své kompatibilitě s ROS (Robotický operační systém) se MARV bezproblémově začleňuje do širokého spektra robotických výzkumných platforem.

Náš robotický systém je navržen tak, aby transformoval provozní efektivitu a podporoval inovace ve výzkumu robotiky. S odnímatelnými rameny pro úpravy podle konkrétních úkolů a robustní senzorovou sadou je MARV vaší bránou k pokročilé robotice.

Přečtěte si více o robotovi MARV.

Parametr Hodnota Jednotka
Hmotnost (s bateriemi a nainstalovaným robotickým ramenem) 75 kg
Rozměry (š x v x h) min 580 x 580 x 745
max 580 x 580 x 1230
mm
Provozní teplota -5°C až +40 °C
Maximální hloubka brodění 20 cm
Rychlost 3+ km/h
Nosnost 20 kg
Napájení (2 vyměnitelné bateriové sady po 800 Wh, možnost upgradu) 1600 Wh
Konektivita WiFi s dosahem až 3000 m, USB, Ethernet (RJ45)
Kamery 7 jízdních kamer (přední, zadní) pro kontrolu okolí robota

Máte zájem o nezávaznou konzultaci?

Kontaktujte nás

Hledáte jiné řešení? Podívejte
se, co vše lze měřit.